תיווכו לו דירה ומישהו אחר הציע לו ללא תיווך

שאלה

מעשה בחתן שחיפש דירה, ונכנס לאחד ממשרדי התיווך והראו לו כמה דירות שמצאו חן בעיניו והתכוון ללכת ולראותן, ולפני שהלך משם חתם לבעל המשרד שבאם הוא ירכוש אחת מהדירות ישלם דמי תיווך 2% .

לאחר שעה קלה התקשר אליו אבי משודכתו וסיפר לו שראה מודעה למכירת דירה במחיר טוב ומיקום טוב ושאל אותו לדעתו והחתן המיועד השיב שבאמת זו הצעה טובה וסיכמו ביניהם שבאותו ערב ילכו לראותה ובאמת כך עשו. הם התרשמו מהדירה לטובה והחליטו לרכוש אותה אלא שפתאום החתן המיועד שם לב שדירה זו מוכרת לו ואכן הוא בדק בהצעות שהוצעו לו באותו בקר במשרד התיווך וגילה שאכן הדירה הראשונה שהוצעה לו היא הדירה שהם כעת רוצים לקנותה,

ונפשו לשאו"ל הגיעה האם הוא צריך לשלם דמי תיווך למשרד התיווך או שהוא יכול לומר שהגיע לדירה זו ע"י חמיו לעתיד  ולא דרך התיווך.

תשובה

התחייבות החתן לשלם דמי תיווך באם יקנה אחת מהדירות שהוצעו לו היא על דעת כך שנודע לו על דירות אלו רק ע"י משרד התיווך, אולם אם נודע לו על אותה הדירה בדרך אחרת  אינו חייב לשלם דמי תיווך, וכן הוא במקרה שלנו שהדירה שראה עם חמיו לעתיד הייתה ע"י מודעה ורק לאחר שהסכימו לרכשה התברר לחתן המיועד שזו הדירה שראה במשרד התיווך ולכן אינו צריך לשלם להם מאומה, וכ"ש אם חמיו לעתיד יקנה וירשום את הדירה על שמם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *